Prof. Dr. Zafer SARI

Zafer Sarı
Prof Dr Zafer Sarı
Ortodonti Uzmanı

Hakkında

Prof Dr Zafer Sarı 23 Haziran 1970’de Denizli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Denizli’de tamamladı. Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 1993 yılında mezun oldu.

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 1994-1998 yılları arasında Ortodonti alanında doktorasını yaptı.
Aynı Üniversitede 1998-2000 yılları arasında Öğretim Görevlisi, 2000-2004 yılları arasında Yardımcı doçent, 2004-2009 yılları arasında Doçent, 2009-2011 yılları arasında Profesör olarak çalıştı.
Selçuk Üniversitesi’nde 2009-2011 yılları arasında Sağlık Bilimleri Enstitü müdür yardımcılığı ve Ortodonti Ana Bilim Dalı Başkanlığı gibi idari görevlerde bulundu.
2011- 2015 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin Kurucu Dekanlığını, 2015-2017 yılları arasında da Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Başkanlığı’nı yaptı.
Çok sayıda doktora ve uzmanlık tezine danışmanlık yapmış, çok sayıda ortodonti uzmanı yetiştirmiştir.
Ulusal ve Uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda bilimsel makalesine 500’ün üzerinde atıf yapılmış olup halen uluslararası bilimsel dergiler için hakemlik görevini sürdürmektedir.
Ortodonti alanında TOD, EOS, WFO üyesidir.
Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Eğitim

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1994-1998 (Ortodonti doktora)

Şube

Ortodonti nedir ?

Ortodonti, dişlerdeki eğrilikleri, boşlukları, karşılıklı dişler arasındaki kapanış bozukluklarını, gömülü kalan dişlerin çene içerisinden sürdürülmesini, çekim boşluklarına devrilen dişlerin doğrultulmasını, vb. konuları ele alan ve bu doğrultuda sabit ve hareketli aygıtlarla bir dizi koruyucu, önleyici ve düzeltici tedaviler gerçekleştiren diş hekimliğinin en eski uzmanlık dalıdır. Bu tedavileri gerçekleştiren Uzman Diş hekimlerine Ortodontist denilmektedir.

Ortodonti sadece dişlerdeki çapraşıklıkları düzeltmekle kalmaz aynı zamanda gelişimsel veya doğumsal olarak ortaya çıkan anormal çene gelişimlerini ve hatalı kapanış ilişkilerini de düzeltilmeyi hedefler.

Başlıca iskeletsel anomaliler içerisinde alt veya üst çenenin geriliği veya ileriliği, üst çenenin iskeletsel darlığı, çene ve yüzdeki asimerti ve eğrilikler, üst ve alt çenenin tam olarak kapanamamasına bağlı olarak ortaya çıkan çeneler arasındaki açıklıklar, üst çenenin alt çeneyi aşırı derecede örttüğü derin örtülü kapanışlar, dudak damak yarıkları, doğumsal olarak ortaya çıkan çene yüz bölgesindeki diğer deformiteler sayılabilir. Ortodontik tedaviler aynı zamanda konuşma ve gülme esnasında dudaklarımız ve dişlerimiz arasında olması gereken ideal estetik görünümü sağlayacak altın oranların oluşturulmasında ve gülüşün dizayn edilmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Diş hekimliğinin en eski uzmanlık dalının ortodonti olması bağlamında ortodontik tedavilerin muhakkak surette uzmanlık diplomasına sahip Ortodonti Uzmanı Diş hekimleri tarafından yapılması, hastalarda gerçekleştirilecek ortodontik tedavilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde yapılabilmesi ve hastaların zarar görmemesi açısından çok büyük önem taşımaktadır. Hastaların ortodontik tedaviler konusunda daha bilinçli hareket etmesi, uzman olmayan kişilerin ortaya çıkartabileceği ortodontik mağduriyetlerin yaşanmasının önüne geçecektir. Aksi durumlarda telafisi imkansız maddi ve manevi bir takım zararların ortaya çıkması olasıdır.

Prof Dr Zafer Sarı Google’da Ara