Kezban Uslu

Kezban Uslu
Kezban USLU
Diş Hekimi

Diş Hekimi Kezban Uslu 1996 yılında Antalya’nın Kumluca ilçesinde dünyaya geldi .İlk ve orta öğrenimini Mimar Sinan İlk ve Ortaöğretim Okulu’nda tamamladı. Lise eğitimi için Kumluca Anadolu Öğretmen Lisesi’e başladı ve 2014 yılında 1.cilik ile tamamlayarak mezun oldu.
Daha sonra Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne başladı ve 2019 yılında yine 1.likle mezun oldu.
Üniversite öğrenimi sürecinde TDB 22.Uluslararası Dişhekimliği Kongresine , Diş Hekimliği Öğrenci Kongresi 2018’e ve Apex’19 Diş Hekimliği Zirvesi’ne katıldı.
Mezuniyet sonrası Papatya Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikleri’nde hizmet vermektedir.

SABİT PROTEZ NEDİR? HANGİ HASTALARA UYGULANIR?

Diş protez türleri içinde doğal diş formuna en yakın ve kullanımı en kolay olanı sabit protezlerdir. Adından da anlaşılacağı üzere hasta ağzında hareket etmez ve daimi dişler gibi rahat bir kullanımı vardır. Fakat sabit protezler tüm dişsizlik türlerinde kullanılamamaktadır. Ağızda hiç diş olmaması veya dişsiz bölgenin bir ucunun boşta kalıyor olması hallerinde sabit protez uygulanamaz. Sabit protez uygulanabilmesi için; dişsiz bölgenin iki ucunda proteze tutuculuk sağlaması adına en az iki adet sağlam ve uzun köklü diş olmalıdır. Bu uygulamaya köprü adı verilir.
Sabit protezler; tek diş eksikliği, tek diş deformasyonu veya yan taraflarında diş bulunacak şekilde birden fazla diş boşluğu olan hastalar için uygundur.
Total ya da fazla sayıda diş eksikliğinin bulunduğu durumlarda hareketli protez kullanmak istemeyen hastalara implant uygulamaları sonrasında sabit protezler uygulanabilmektedir.

İmplant nedir?

İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla, çene içerisine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklindeki yapay bir diş köküdür. İmplant materyali olarak kullanılan titanyumun yüksek doku uyumu nedeniyle başarı oranı oldukça yüksektir.
Diş hekimliğinde tek diş eksikliklerinden, bütün dişlerini kaybetmiş hastalara kadar, çok geniş bir yelpazede uygulanabilir .
Kimlere implant uygulanabilir?
Genel sağlık durumu iyi olan, iyi ağız bakımı yapan ve implant yapılacak alanda yeterli kemik bulunan hastalara yapılabilir. Eğer kemik miktarı yetersiz ise ileri cerrahi teknikler ile kemik miktarı arttırıldıktan sonra implant uygulanabilir.
İmplant uygulaması nasıl yapılmaktadır?
İmplant uygulaması genellikle iki aşamada gerçekleştirilir.Birinci aşamada implant yerleştirilecek bölgeye lokal anestezi sonrası daha önceden belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanarak imlant yerleştirilir. İmplant uygulamasının ikinci aşamasında, implantın kemik ile bütünleşmesi için kemiğin durumuna ve uygulanan çeneye göre belli bir süre beklendikten sonra üzeri kapalı olan implantın üzeri açılarak dişi taklit eden kısım yerleştirilir ve protez işlemlerine başlanır.

Diş Hekimi Kezban Uslu Google’da Ara