Arda Barış ASLAN

Arda Barış Aslan
Arda Barış ASLAN
Diş Hekimi

Hakkında

Diş Hekimi Arda Barış Aslan 1991 yılında Antalya’da dünyaya gelen Arda Barış ASLAN ilkokul ve ortaokulu eğitimini Antalya’da tamamlamıştır. Lise eğitimini Antalya Adem Tolunay Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde eğitime başlayarak 2019 yılında lisans eğitimini tamamlamıştır. Mezuniyet sonrası Papatya Kumluca ADSP’de hizmet vermektedir.

 1991 yılında Antalya’nın Kumluca ilçesinde dünyaya gelen Arda Barış ASLAN ilkokul ve ortaokulu eğitimini Kumluca’da tamamlamıştır. Lise eğitimini Antalya Adem Tolunay Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde eğitime başlayarak 2019 yılında lisans eğitimini tamamlamıştır. Mezuniyet sonrası Papatya Kumluca ADSP’de hizmet vermektedir. 

 DİŞ HEKİMLİĞİNDE ZİRKONYA UYGULAMALARI 

Zirkonya; mekanik, kimyasal, fiziksel, estetik ve biyouyumluluk özelliklerinden dolayı diş hekimliğinde sıklıkla tercih edilen zirkonyum metalinden üretilen beyaz renkli bir biyomateryaldir.Metale karşı duyarlı kişilerde sıklıkla tercih edilmektedir.Işık geçirgenliği özelliği ile doğal diş görünümüne sahip estetik bir materyaldir. Diş hekimliğinde zirkonya; kuron ve köprü restorasyonlarının alt yapısında, implant abutmentı, implant materyali, endodontik post, ortodontik braket ve teleskobik tutucularda primer kuronların yapımında kullanılmaktadır. 


Eğitim

Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2012

Şube

Diş Hekimi Arda Barış Aslan

Diş Taşı Nedir, Nasıl Oluşur,Nasıl önlenebilir,tedavisi nasıl yapılır? 

Ağızdaki diş eti hastalıklarının en önemli nedeni olan diş taşının sebebi ağızdaki bakteriyel diş plağı denilen yapışkan bir tabakadır. Günde iki kez diş fırçalama ile bu tabakanın dişler üzerinden uzaklaştırılmasını sağlayabiliriz ancak etkin bir temizlik yapılmadığı sürece tükürüğün de etkisiyle sert, pürüzlü, diş yüzeyine yapışan bir maddeye dönüşür. Buna diş taşı denir. Diş etleri üzerinde ve dişler arasında oluşur.Bu birikintiye mikrobiyal dental plak adı verilir. Bu plak ağız ortamından uzaklaştırılamazsa diş taşına dönüşür ve bu da diş eti hastalıklarına sebep olur. Diş etinde şişlik,kanama,kızarıklık şeklinde belirtiler gösterir. 

Diş taşı oluştuğu zaman artık diş fırçalamayla ağız ortamından uzaklaştırmak  imkansız hale gelir.Hafif kızarık olan, ödemli ve dokunulduğunda kanayan diş eti, diş eti hastalığının habercisidir. Bu noktada diş hekimine başvurulması gerekir. Ultrasonik cihazlarla veya periodontal aletler kullanılarak diş hekimi tarafından diş taşı ağızdan uzaklaştırılır ve diş yüzeyi temizlenmiş olur. Böylece diş eti enflamasyonuna  neden olacak etkenler ortadan kaldırılmış olur. Daha sonra kişi, düzgün ağız bakımı yaparak ağız hijyenini sağlamalıdır. Böylece diş taşından ve diş eti enflamasyonundan korunabilir. 

Google’da Ara