Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi

süresinde bir diş problemi bebeğin sağlığını da olumsuz etkileyecektir. Hamile kalmayı düşünen anne adayları mutlaka bir diş hekimine kontrole gitmeli eğer varsa tedavilerini tamamlamalıdır.
Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı
Vücudun hormonal olarak çok değiştiği bu dönemde ağız bakımına ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir. Hormonal değişiklikler, bulantı, kusma gibi durumlar ağız içi pH dengesinde değişmeler yapacağından diş yüzeyinde aşınmalar ve diş etinde problemler oluşturabilir.

Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelik dönemi tedavi süresinde 3er ayrı periyotlarla 3 döneme ayrılır
İlk 3 aylık dönem: Bebeğin organlarının ve sistemlerinin oluşmaya başladığı dönemdir, bu süreçte oluşacak bir bakteriyemi hem bebeğin hem annenin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Gereksiz müdahaleler düşüğe neden olabileceği gibi acil fakat yapılmayan tedaviler daha büyük sorunlar yaratabilmektedir. Acil durumlarda diş çekimi, kanal tedavisi gereksinimi gibi durumlarda diş hekimine gitmekten kaçınılmamalıdır. Diş hekimi kadın doğum uzmanınızla birlikte bebeğe zararı olmayacak tedaviyi planlayıp yapacaklardır.


İkinci 3 aylık dönem: Gebeliğin ilk 3 ayındaki bulantı ve kusmalar sebebiyle fırçalanmayan dişler ve diş etleri enfeksiyona neden olabilirler. Gebeliğin her döneminde mutlaka basit diş taşı temizliğiniz yapılmalıdır. Ayrıca bu dönem gebeliğin sonuna kadar ertelenmeyecek tedavilerin yapılması için en uygun dönemdir.
Üçüncü 3 aylık dönem: Doğumun artık yaklaştığı bebeğin iyice büyüdüğü dönemdir. Anne adayı koltuğa rahat oturamaz ve stres altındadır. Stres erken doğuma sebep olabilmektedir. Aynı ilk dönemde olduğu gibi acil müdahaleler yapılmalıdır diğer tedaviler için doğumun olması beklenmelidir.


Hamilelikte progesteron ve östrojen hormonlarının değişimine bağlı olarak anne adaylarında hamilelik gingivitisi dediğimiz diş eti problemi görülebilir. Diş eti şişliği diş etinde kolayca kanamalar bu durumun belirticisidir. Genellikle hamileliğin 2. Ayında başlayıp doğuma doğru en üst seviyeye çıkar doğumdan sonra azalır ve geçer. Günlük diş bakımını yapmayan anne adaylarında plak ve diş taşı birikimine bağlı olarak durum daha da ciddileşebilir.

Hamilelikte Röntgen Çekilmesi

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde bebeğin organları gelişim aşamasında olduğundan röntgen çekilmesi sakıncalıdır. Diğer iki dönemde mutlaka çekilmesi gerekiyorsa bir problem olmayacaktır. Anne adayına acil tedavi için röntgen çekilmesi gerekiyorsa mutlaka kurşun önlük giydirilmeli ve düşük doz ışın uygulanmalıdır.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelik döneminde ağrı kesici kullanmak gerekiyorsa parasetamol grubu ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Antibiyotik kullanımı gerekiyorsa penisilin türevi antibiyotik kullanmak bir sorun yaratmayacaktır. Tetrasiklin türevi antibiyotikler hamilelik süresince kullanılmamalıdır çünkü tetrasiklin bebeğin dişlerinde renklenme yapabilmektedir. Hamilelik süresinde ilaç kullanımına dikkat etmeli ve zorunda kaldığınızda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Sonuç Olarak

Hamilelik süresince annenin beslenmesi hem anne hem de bebeğin diş yapısı için çok önemlidir. Bebeğin dişleri 5. ve 6. Haftada oluşmaya başlamaktadır. Hamileliğin tüm dönemlerinde vitamin fosfor ve kalsiyum almaya dikkat edilmeli, balık, et, süt gibi hayvansal gıdalar dengeli bir şekilde düzenli olarak alınmalıdır.

Eğer anne ağız hijyenine dikkat eder ve beslenmesini ihmal etmezse hamilelik döneminde normal dönemden daha farklı bir sorun olmayacaktır. Bu sebepten anne günlük ağız diş bakımını hem kendisi hem de bebeği için kesintiye uğratmamalıdır.
Bu yazı bilgilendirme amaçlı olup kesin bilgi için diş hekiminize uğramayı unutmayın.

Etiketler: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir