Zirkonyum Dişler

Zirkon

Zirkonyum Dişler periyodik cetvelde metal olarak kabul edilen bir elementtir. Basma ve kırılma direnci çok yüksek olan zirkonyum toksitesinin düşük olması ve doku dostu olması sebebiyle diş hekimliğinde yaygın kullanım şansı bulmuştur. Zirkon estetik olarak diğer uygulamalardan daha başarılı sonuçlar vermesi ve yeterli dayanıklılığa sahip olması dışında diş eti hizasında alerjik reaksiyon göstermemesi ile de hasta açısından daha tatminkar ve başarılıdır.

Nasıl Uygulanır?
Zirkonyum uygulamalarda metalin beyaz olması sebebiyle daha az diş kesimi yapılarak kalan diş dokusu da korunmuş olur. Zirkonyum basma direncinin yüksekliğine bağlı olarak 3 üye ve üzeri köprülerde rahatlıkla kullanılması ilerde çok başarılı sonuçlar verir.

Zirkonyum Dişler Estetik açıdan avantajları nelerdir?

Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü tam olarak yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirir. Klasik porselen kaplamaların alt yapıları olan metaller dişlerde opak bir görüntü yaratırlar. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum ile bunun önüne geçilmiştir.

Zirkonyum dişlerin diş etimle uyumu nasıldır?

Dokuyla uyumlu bir malzemedir. Metal destekli protezlerde görülen dişin boyun bölgesindeki diş etinde morumsu renklenme asla oluşmaz. Diş eti çekilmesine sebep olmaz. Yanlış fırçalama gibi sebeplerden diş eti çekilecek olursa estetik olarak kötü bir görüntü yaratmaz.

Metale karşı alerjisi olanlarda uygulanabilir mi?

Zirkonyum kaplamalarının içeriğinde metal bulunmadığı için metal alerjisine de sebep olmaz.

Ağzımda tat değişikliği ve kokuya sebep olur mu?

Metal içerikli olmadığından herhangi bir tat değişikliği yaratmaz kokuya da sebep olmaz.

Zirkonyum dişler ilerde renk değişikliği yapar mı?

Pürüzsüz ve kaygan porselen yüzeyi sebebiyle plak birikimine sebep olmaz. Bu sebeple kahve çay sigara gibi renklendiricilerden etkilenmez. Rengi sabit kalır.

Zirkonyum kaplamaların bakımını nasıl yapabilirim?

Normal diş fırçalar gibi dişler fırçalanır. Diş ipi ve dişsiz bölgeler için superfloss kullanılır. 6 ayda bir hekim kontrollerine düzenli gelindiğinde zaten oluşabilecek problemler öngörülüp önlemler alınır.

Zirkonyum Dişler ne kadar süreyle kullanılabilirim?

Düzenli kontroller yapıldığında çok uzun yıllar kullanalabilirsiniz. Şu kadar süre diye net bir zaman verilemez. Dişler canlı dokulardır ve zamanla aşınmalar ve sürmeler sebebiyle şekil değişiklikleri gözlenir. Zirkonyum kaplamalarda değişiklik olmaz. Bu formu değişmiş ağza uyumlandırmak için yenilenmek istenebilir.

Google’da Ara