Çene Eklem Tedavisi

Çene Eklem Tedavisi

Çene Eklem Tedavisi (Botoks)

Çene Eklem Tedavisi (Botoks) , Geceleri uykuda dişlerini gıcırdatanların en büyük problemi sabahları çene,baş,boyun ağrısı ile uyanmaları olarak biliniyor. Gün içinde ya da uykuda dişleri gıcırdatma sonucu oluşan ‘Çene Eklemi Rahatsızlığı’ ağzın kapanmasını sağlayan kaslarının bilinçsizce aşırı kasılması ile gün içerisinde çenede oluşan ağrı ile kendini gösteriyor.

Diş sıkma problemi olan, yüz bölgesinde ağrı bulunan ve ağzını açmada sorun yaşayan hastalara Bruksizm enjeksiyonunun başarılı şekilde uygulanabiliyor.Bruksizm enjeksiyonu uygulanan hastaların ağrı seviyesinde belirgin düzeyde düşüş görülüyor.Bruksizm enjeksiyonu kasların kasılmasını engelleyerek kontrolsüz kuvveti önlüyor ve dolayısı ile kaslardaki gerginliği azaltarak ilgili bölgelerdeki ağrıları da ortadan kalkmasını sağlıyor.

Çene Eklem Tedavisi (Botoks) yılan zehiri midir?

Botox (Botulinum toksin) tıp ve diş hekimliğinde tedavi ve kozmetik amaçla sıklıkla kullanılan nöromüsküler aktiviteyi geçici bir süre bloke eden bir nörotoksindir. Halk arasında yanlış olarak bilindiği gibi yılan zehrinden elde edilmez. Besin zehirlenmelerine yol açabilen “ClostridiumBotulinum” adı verilen bakterilerden elde edilen bir toksindir. Bu toksin zararsızlaştırılarak bir ilaç haline getirilmiştir ve doğru kullanıldığında zararsızdır.

Botoks nasıl etki eder ve etkisi kalıcı mıdır?

Botox etkisini sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip sinir ile sinirlerin ulaştığı kaslar arasındaki iletimi durdurarak gösterir. Uygulandığı kası kısmi olarak felçe uğratmaktadır ve kas eskisi gibi kuvvetli kasılamamaktadır. Etkisi geçici olup 4-6 ay arasında geri dönüş olmaktadır. Botoksun uygulama süresi yapılacak kaslara göre değişmekle birlikte, bir kaç dakikada süren bir işlemdir.

Uygulama sırasında ağrı duyar mıyım?

Botoksuygularken kullandığımız iğneler insülin hastalarının kullandığı iğnelerden olup can yakmamak için tasarlanmış oldukça ince uçlu küçük iğnelerdir. Fakat yine de çok az rahatsızlık hissi olur. Uygulama öncesinde bölgeye süreceğimiz uyuşturucu bir krem ile ağrı hissi minimuma indirilir. Uygulama sonrası buz tutularak uygulamanın konforu artırılabilir.

Botoksun sonuçları ne zaman görülür ve etkisi ne kadar sürer?

Botoksun etkisi hemen görülmez. Botoks uygulandıktan 3-5 gün sonra etki etmeye başlamakta ve 2 hafta içeresindeetkisi maksimum seviyeye ulaşır. Etkisi 4-6 ay süre devam eder. Bu süre sonunda yapılan tekrarlayan uygulamalar ile etki süresi daha da uzatılmış olunur.

Botoks kimlere uygulanabilir ve kimlere uygulanmaz?

25-65 yaş aralığında olan sağlıklı bütün bireylere cinsiyet ayrımı yapılmaksızın uygulanabilir. Eğer 65 yaş üzeri hastalara botoks yapılacak ise çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu hasta grubunda kaslar gevşediği için botoksun tedavi edilecek kas yerine başka yerlerdeki kaslara geçme olasılığı artar. Bu da istenmeyen sonuçlar doğmasına sebep olur. Aminoglikozid, kalsiyum kanal blokeri (tansiyon ilacı), kinin, siklosporin, penisilamin, mağnezyum gibi ilaçlar ise botoksun etkinliğini azaltır. Bu tür ilaçları kullananlarda dikkatli olunmalıdır.

Botox tıpta kas distonileri (istemsiz kas kasılmaları, kas seğirmeleri), kas hipertrofileri (hacimsel kas artışı), özellikle yüz bölgesindeki hiperfonksiyonel çizgilenmeler, yüzdeki kırışıklıklar, el, ayak, koltuk altı aşırı terlemenin tedavisinde kullanılmaktadır.

Diş hekimliğinde Botoks’ un kullanım alanları

  • Çene eklemi rahatsızlıkları,
  • Masseter kas hipertrofisi,
  • Bruksizim (diş sıkma, diş gıcırdatma),
  • Çene yüz bölgesinde kozmetik amaçlı kullanımı,
  • Çene yüz bölgesi ağrıları,
  • Trigeminal nevralji,
  • Oromandibular ve baş boyun distonileri,
  • Freysendromu gibi bir takım rahatsızlıklarına tedavisinde kullanılmaktadır.

Temporomandibular eklem rahatsızlıkları nedir?

Bilindiği üzere alt çenemiz hareketli olup kafatası ile eklem yapar. “Çene eklemi” olarak da bilinen bu eklemin tıp literatüründe ismi “Temporomandibular eklem” dir. Eklemi oluşturan yapılar arasında; eklemin kemik yapısı, disk, eklemle ilişkili kaslar ve ligamentler yer almaktadır. Bu yapıların her hangi birindeki problem, eklem rahatsızlığı olarak ortaya çıkar. Bu rahatsızlık bazen eklemde bir ses, bazen ağız açıklığında kısıtlılık, bazen ise şiddetli bir ağrı ile baş gösterir. Eklem kompleks bir yapı olduğu için bunların biri veya bir kaçı da bir arada olabilir.

Çene eklemi rahatsızlıklarının sebepleri ne olabilir?

En belirgin sebepleri arasında diş sıkma veya gıcırdatma yer almaktadır. Diş sıkma veya gıcırdatmanın en büyük nedeni ise stresdir. Günlük sosyal hayattaki ve iş yaşamındaki strese bağlı olarak tüm vücut kas gruplarında istemsiz olarak kasılmalar olabilir. Bu kasılmalar uyku sırasında ya da gün içerisinde farkında olmadan meydana gelebilir. Hiç şüphesiz bu kas gruplarından olan çene kasları da olumsuz etkilenmektedir. En çok etkilenen çene kası ise yanak bölgesindeki çenenin kapatılmasında rol oynayan massater kasıdır. Bazen temporal kas da etkilenebilmektedir. Çeneyi kapatan bu kasların aşırı kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkan diş sıkma veya gıcırdatma hareketi, dişlerde madde kaybına ve aşınmalar sebep olduğu gibi çene eklemine de ciddi hasarlar verir.

Eklem rahatsızlıkları en çok kimlerde görülür?

Eklem rahatsızlıkları strese bağlı olarak en çok genç ve orta yaş grubunda görülür.  Gençlerde daha çok sınav dönemlerinde belirgindir. Orta yaş grubunda ise; iş yoğunluğu ve aşırı çalışma temposu, ailevi sorunlar ve psikolojik problemler etkili olmaktadır. Ayrıca İstanbul gibi aşırı trafik yoğunluğu olan şehirlerde trafik stresini de göz ardı etmemek gerekir. Aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip kişilerde eklem rahatsızlıkları daha sık görülmektedir. Kadınlar yapısal olarak erkeklere göre daha zarif narin bir yapıya sahip olduklarından dolayı kadınlarda eklem rahatsızlıkları görülme oranı daha fazladır.

Eklem rahatsızlıklarında tedavi yaklaşımı nasıl olmalıdır?

Eklemdeki bu hasarlar genellikle çene kasları, eklem diski ve ligamentler gibi eklemin elamanlarında meydana gelir. Eklem problemi eklem elemanlarının biri veya bir kaçında birlikte görülebilir. Eklem rahatsızlıklarının tedavisinde öncelikle olarak problemin doğru tespit edilmesi gerekir. Tedavi probleme yönelik yapılmalıdır. Eklem rahatsızlıkların giderilmesinde medikal tedavi, konservatif tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri gibi bir takım tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır. Tedavide koruyucu yaklaşımlar ön plana çıkmaktadır.  Cerrahi tedavi yaklaşımı nadir olarak uygulanmaktadır. En çok medikal tedavi ile konservatif tedavi yaklaşımı uygulanmaktadır.  Medikal tedavide genellikle kas gevşetici ve ağrı kesici bir takım ilaçlar kullanılabildiği gibi bazen de stresi azaltmak ve psikolojik durumu iyileştirebilmek amacıyla psikiyatrik ilaç desteği de gerekebilmektedir. Konservatif yaklaşımda ise dişlerin üzerine geçen şeffaf bir plak kullanılmaktadır.

Kullanılan bu plağın hem tedavi edici hem de koruyucu bir özelliği vardır. Eklem bölgesine gelen kuvveti azaltarak iyileşmeyi hızlandırdığı gibi dişlere gelen zararı da azaltır. Ayrıca kasların aşırı kasılmasının da önüne geçer. Plağın en önemli dezavantajı kullanımının zor olmasıdır. Bazen hastalarımız plağı kullanamamaktan şikayet etmektedir. Bu hastalarımıza çene kaslarına botox yapılmasını öneriyoruz. Botoks ile çene kasları kısmi olarak felçe uğratılır ve kaslar eskisi gibi kasılamaz. En büyük dezavantajı ise etkisinin geçici olması 4-6 ay sonra tekrar yapılması gerekebilir.

Çene Eklem Tedavisi (Botoks) Google’da Ara

Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir